Historia futra, czyli jak luksus stał się bardziej etyczny
Początkowo skutecznie chroniły przed zimnem, później świadczyły o zamożności i pozycji społecznej tego, kto je nosił. W XIX wieku stały się nieodłącznym elementem mody damskiej, a niedługo później... całkowicie zniknęły z wybiegów. Zniknęły tylko po to, aby za chwilę pojawić się w nowej, etycznej odsłonie. Dziś sztuczne futerka znajdziesz w kolekcjach większości światowych i polskich marek odzieżowych. Poznaj historię futrzanego płaszcza!
Ponadczasowy odzieżowy hit
Dopasowane palta, kożuchy i oversizowe futerka to najmodniejsze płaszcze sezonu. Są przyjemne w dotyku, wygodne, ponadczasowe. Podobnie jak te naturalne, świetnie chronią przed mrozem, a przy tym są etyczne. Jak to się stało, że po wielu latach projektanci odeszli od futer naturalnych? W poszukiwaniu odpowiedzi na to pytanie prześledźmy historię futra.
Zwierzęce futra w ludzkiej historii
Historia futer sięga początków ludzkości, a ich szycie zapoczątkowali Eskimosi. Skóry układali podwójnie w taki sposób, aby pierwsza warstwa była skierowana futerkiem na zewnątrz, a druga – futerkiem do ciała. Na styku warstw powstawała wolna przestrzeń wypełniona powietrzem. W ten sposób uszyte płaszcze doskonale chroniły przed mrozem.
Być może Cię zaskoczymy, ale cieplejszy klimat też nie przeszkadzał w noszeniu futer. Tym razem nie pełniły one już funkcji praktycznej, a reprezentacyjną. Świadczyły bowiem o statusie społecznym tego, kto je nosił. Na przykład w starożytnym Egipcie były zarezerwowane wyłącznie dla członków rodziny królewskiej i wysoko postawionych kapłanów. Już w starożytności futrzanym elementom stroju przypisywano znaczenie symboliczne, stąd też szybko stały się one obiektem pożądania.
Futro – kontrowersyjny obiekt pożądania
Wierzono na przykład, że zwierzęce futro daje magiczne moce, a człowiek w nie ubrany zyskuje niebywałą siłę, sprawność i spryt. Tym sposobem futrzane okrycia i ozdoby budziły coraz większe zainteresowanie. W średniowieczu znaczenie miało już nie tylko samo posiadanie futra, lecz także jego rodzaj. W nieco nowszej historii, bo na początku XX wieku, futrzane płaszcze trafiły do szaf najbogatszych kobiet, stając się tym samym symbolem luksusu i prestiżu. W 1870 roku ukazała się powieść Wenus w futrze, która to zapoczątkowała prawdziwy kult tego elementu damskiej garderoby.
Mniej więcej w tym samym czasie pojawiły się pierwsze dyskusje na temat etyki w modzie w kontekście futer naturalnych. Sztuczne futerko damskie, które z wyglądu i w dotyku do złudzenia przypominało to prawdziwe, przyniosły jednak dopiero lata 50 XX wieku, a prawdziwą modową rewolucję – lata 70. Zapoczątkowała ją organizacja PETA i jej manifesty w obronie praw zwierząt. Jednym z działań była słynna kampania I’d rather be naked than wear fur, do której zaproszono znane topmodelki. W jej wyniku z futer zrezygnowali Calvin Klein, Ralph Lauren, Vivienne Westwood, Tommy Hilfiger, Michael Kors, Givenchy, Chanel, Gucci i wiele innych światowych oraz polskich marek odzieżowych. W ten sposób naturalne futrzane płaszcze stały się passé, a ich noszenie i pokazywanie na wybiegach jest w złym tonie.
Bizuu cares, czyli odpowiedzialna moda w praktyce
Że futerko damskie może być piękne, ciepłe, puszyste w dotyku, a zarazem etyczne, pokazujemy w jesienno-zimowej kolekcji. 2023 to już kolejny rok, kiedy do kolekcji powraca bestsellerowe futro FLORENCE. Ten klasyczny fason długości przed kolano tym razem mamy aż w dwóch twarzowych kolorach. Zostało uszyte z miękkiego, ciepłego sztucznego futerka o krótkim, gładkim włosiu. Materiał doskonale chroni przed wiatrem i mrozem. Z wyglądu oraz w dotyku wygląda jak prawdziwe futro, ale nim nie jest.
Kolekcja FLORENCE to zaledwie jeden z przykładów odpowiedzialnej mody w praktyce. Oprócz rezygnacji z futer naturalnych stawiamy na wysokogatunkowe materiały, a także lokalną produkcję. Projektujemy i szyjemy w Polsce – we współpracy z zaprzyjaźnionymi szwalniami i rękodzielnikami. Sukcesywnie wprowadzamy też ekologiczne opakowania oraz staramy się wykorzystywać do końca wszystkie materiały. Stąd też nasze woreczki, gumki do włosów czy opaski często powstają w duchu zero waste – z końcówek tkanin, które akurat pozostały nam z danej kolekcji. Interesuje Cię temat odpowiedzialnej mody? Dowiedz się więcej o naszej filozofii.
Futerko damskie – płaszcz, który wyróżni Cię z tłumu
W kolekcji polskiej marki BIZUU czeka na Ciebie bestsellerowe futro FLORENCE, krótkie futerko GEORGIA, a także MORES – długi płaszcz o barankowej fakturze. Zobacz, które futro najbardziej pasuje do Ciebie!