Quiet luxury – trend, który pozostanie z nami na długo

Quiet luxury – trend, który pozostanie z nami na długo

Po tym, jak pod koniec marca serial Sukcesja powrócił na antenę HBO Max z czwartym sezonem, hasło quiet luxury znów obiegło świat mody. Wydaje się to o tyle zrozumiałe, że garderoba rodziny Roy jest swoistą lekcją stylu, jeśli chodzi o dyskretną elegancję. Zobacz, które projekty polskiej marki BIZUU najlepiej wpisują się w ten trend!

Subtelny luksus, czyli pozorny mezalians

Prawdziwy luksus zawsze był dyskretny. Zmieniło się to kilka lat temu, kiedy moda luksusowa zaczęła stawać się coraz szerzej dostępna. W kolekcjach wielu dotychczasowych marek luksusowych pojawiły się wówczas tańsze linie premium. Przyciągnęło to nową klientelę, która za pomocą markowych ubrań chciała podkreślić swój status materialny. Stąd też dziś moda luksusowa często kojarzy się z przeciwieństwem subtelności. Niesłusznie, bo najbardziej elitarne marki z tego segmentu nigdy nie szły tą drogą. Quiet luxury to więc trend tylko pozornie pełen sprzeczności. W rzeczywistości jest on w pewnym sensie powrotem do korzeni luksusu.

Quiet luxury w pigułce

Najprościej mówiąc, to moda luksusowa, która jest subtelna, elegancka i naturalna w swej klasie. Nie chodzi tutaj o udawanie kogoś, kim się nie jest. Wręcz przeciwnie – esencją quiet luxury jest właśnie autentyczność, świadomość tego, kim się jest, bez potrzeby pokazywania tego za pomocą stroju. Wielu modowych inspiracji w tym nurcie dostarcza popkultura, m.in. wspomniany już serial Sukcesja. Stylizacje z serialowego planu doskonale obrazują ten trend. Chociaż bohaterów stać na najdroższe ubrania, świadomie rezygnują oni z widocznego logo, a zamiast tego wybierają anonimowy szyk. Shiv Roy – serialową bohaterkę – okrzyknięto nawet współczesną ikoną dyskretnego stylu. Niezależnie od tego, czy sięga ona po sukienkę, torebkę, czy buty, nie ma tu miejsca na nachalną stylistykę ani widoczne logotypy. Dyskretny luksus zachwyca ponadprzeciętną jakością, pięknymi detalami, elegancką, lecz prostą formą.

Dyskretna elegancja na miarę XXI wieku

Badacze trendów nazywają ją czasem „minimalizmem nowej ery”. Dyskretna elegancja na miarę XXI wieku to m.in.:

- stonowane kolory,
- ponadczasowe fasony, które wygrywają z sezonowymi mikrotrendami,
- fokus na wygodę i materiały, które stają się równie istotne, co sam projekt.

  Chodzi o eleganckie sukienki, spodnie czy koszule, które wyglądają i noszą się świetnie, są doskonałej jakości, a przy tym są anonimowe – czyli nie są natychmiast identyfikowane z konkretną marką ani nawet z segmentem mody luksusowej. Duże logo zaczyna odchodzić w zapomnienie. W cenie są natomiast szycie na miarę, manufakturowe wykończenie, ubrania i dodatki od autorskich marek i lokalnych rękodzieł.

  Projekty BIZUU zgodne z ponadczasowymi trendami

  W poszukiwaniu projektów zgodnych z ponadczasowymi trendami warto zajrzeć do naszej kolekcji kapsułowej oraz kolekcji premium. Quiet luxury to dla nas sztuka projektowania ubrań o prostych, ponadczasowych fasonach, które doskonale leżą i wyglądają niczym szyte na miarę. Podobnie jak w przypadku szafy kapsułowej podstawą w tworzeniu stylizacji jest przemyślana, dobrze skompletowana baza. Dyskretna elegancja widziana oczami BIZUU to m.in. klasyczne płaszcze, perfekcyjnie skrojone marynarki, koszule maksymalnie proste w formie. To eleganckie spodnie i ponadczasowe sukienki o kopertowym, koszulowym lub delikatnie trapezowym kroju.
  W luksusowy minimalizm świetnie wpisują się neutralne kolory. W tym sezonie na wybiegach widzimy dużo kontrastowej bieli i czerni, którą łagodzą miękkie beże, pastele i szarości. Nieprzekombinowane fasony i stonowane kolory są szalenie plastyczne. Idealnie się dopełniają, a przy okazji tworzą też fantastyczne tło dla barwnych i wzorzystych elementów. Warto wykorzystać ten potencjał, bo bluzka w temperamentnej fuksji bądź sukienka w kwiatowy print jak najbardziej wpisują się w klasyczny look. Quiet luxury lubi kontrasty, niedopowiedzenia, nieoczywiste połączenia. Jest to styl naturalnie elegancki, lecz nie konserwatywny.

  Siła tkwiąca w niedopowiedzeniu

  Cichy luksus stawia na ponadczasowość, jakość, elitarność, anonimowość. Na ubrania, które są eleganckie, ale jednocześnie dyskretne, a ich pochodzenie oraz cena – zauważalne tylko dla nielicznych. Jeśli takie podejście do mody w jakiś sposób z Tobą rezonuje, rzuć okiem na projekty polskiej marki BIZUU. Nasze sukienki, spódnice, bluzki i spodnie to pokazanie, że elegancję, wygodę i kobiecość da się połączyć. Kolekcje projektujemy i szyjemy w Polsce. Stawiamy na szlachetne materiały, w tym wysokogatunkową bawełnę, wiskozę Ecovero, len, skórę naturalną. Uszyte z nich ubrania oraz dodatki potowarzyszą Ci wiele lat.