Wiskoza - co to za materiał? Właściwości i zalety tkaniny

Wiskoza - co to za materiał? Właściwości i zalety tkaniny

Kompletując garderobę, coraz świadomiej dokonujemy wyborów, decydując się nie tylko na krój dopasowany do naszej sylwetki, czy print, który przypadł nam do gustu, ale i materiał, który jest kluczową kwestią wpływającą nie tylko na to, jak ubranie będzie się na nas prezentowało, ale i na to, jak w danym stroju będziemy się czuć i na jak długo nam posłuży. Jedną z popularnych tkanin jest wiskoza - co to za materiał? W artykule przedstawiamy właściwości wiskozy, podpowiadamy, na jaką porę roku to najlepszy wybór, radzimy, jak prać wiskozę, aby na długo zachowała swój oryginalny wygląd oraz podpowiadamy, jakie sukienki z wiskozy wybrać na nadchodzący sezon wiosenny

 

Wiskoza co to za materiał?

Wiskoza - materiał ten znany też pod angielską nazwą rayon jest włóknem, które nie zalicza się do naturalnych. Mimo to jest to tkanina, która zdaje egzamin w branży modowej, stanowiąc świetną bazę do produkcji ubrań wysokiej jakości. Czym zatem jest wiskoza? To włókno celulozowe I generacji. Co to dokładnie oznacza? Jest to włókno chemiczne, ale pozyskiwane w 100% z roślin. Powstaje w wyniku chemicznej obróbki celulozy, która jest pozyskiwana z drzew różnego typu. Najczęściej są to drzewa iglaste. Dlatego też wiskoza zaliczana jest do włókien pochodzenia roślinnego, podobnie jak len, bawełna, sizal, jedwab, acetat zazwyczaj wykorzystywany do produkcji podszewek, czy ramia - włókno naturalne pozyskiwane z łodyg roślin tropikalnych z rodziny pokrzywowatych. Wiskoza równocześnie zaliczana jest do włókien chemicznych - sztucznych, ze względu na to, że powstaje ze składników naturalnych, a proces produkcji jest zbliżony do produkcji włókien syntetycznych. Warto jednak zwrócić uwagę na różne oblicza wiskozy. Dlaczego to samo włókno różni się od siebie i jak rozpoznać dobrej jakości wiskozę?

Odmiany wiskozy 

Podczas technologicznego procesu obróbki celulozy uzyskuje się przędze, która może mieć zróżnicowane właściwości. Podobnie przygotowywana jest wiskoza - materiał występuje pod postacią tkaniny lub gęstej dzianiny, która często ma matową powierzchnię. Odpowiedni sposób wykończenia sprawia, że może stać się przyjemna w dotyku i śliska. Dzięki temu, że wiskoza świetnie współgra z innymi włóknami, często jest stosowana jako domieszka, sprawiając np., że szorstkie materiały będą przyjemniejsze w dotyku, a syntetyczne tkaniny bardziej oddychające. Wiskoza wpływa też na poliester, zapewniając mu większą przewiewność, z kolei w przypadku wełny nadaje materiałowi miękkości. Czy wiskoza jest elastyczna? Tkaniny wiskozowe są bardziej sztywne i lejące oraz chłodniejsze, z kolei dzianina wiskozowa cechuje się wysoką elastycznością i miękkością, dlatego też sprawdza się jako materiał idealny do produkcji sukienek i bluzek - ubrania polskich projektantów są tego najlepszym dowodem.

Zalety ubrań z wiskozy

Widząc na metce informacje o tym, że ubranie zostało uszyte z wiskozy, wiele osób zastanawia się, czy wiskoza jest przewiewna. Włókno przepuszcza powietrze podobnie do lnu - jest jednym z najlepiej oddychających materiałów, który jest przyjazny dla skóry. Niewątpliwym atutem jest to, że wiskoza nie uczula, wykazuje też właściwości higroskopijne. Oznacza to, że dobrze chłonie wilgoć. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, jest też wyjątkowo przewiewna, co rzadkie wśród włókien zaliczanych do sztucznych. Sukienki polskich projektantów powstałe z wiskozy są świetną opcją zarówno na wiosnę, jak i lato. Wszystko ze względu na to, że ten rodzaj materiału nie grzeje i pozwala skórze swobodnie oddychać.

W jaki sposób dbać o wiskozę?

Najważniejszą kwestią jest czytanie metek - tam znajdziemy wszystkie niezbędne informacje dotyczące pielęgnacji danego materiału, który na etapie produkcji ubrania został przetestowany podczas obróbki na mokro, sucho, czy pod wpływem wysokiej temperatury. Istnieją jednak podstawowe zasady dotyczące tego, w jaki sposób dbać o wiskozę:

•pranie i suszenie - wiskoza to materiał, który ma niską odporność na rozciąganie, zwłaszcza gdy jest mokry. Dlatego należy zrezygnować z prania w wysokich temperaturach i wirowania na wysokich obrotach. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest pranie w temperaturze 30 stopni. Woda również nie powinna być zbyt gorąca, gdyż może to skutkować skurczeniem ubrania. Warto też wiedzieć, że pod wpływem wody, wiskoza robi się sztywna i ciężka dlatego jest bardziej podatna na wspomniane wcześniej rozciągnięcia. Najlepszą opcją jest suszenie ubrań z wiskozy na płasko, bez zbędnego wykręcania, czy rozciągania po wypraniu.

•prasowanie - wiskoza to materiał podatny na gniecenie, chociaż wszystko uzależnione jest od tego, czy do materiału zostały dodane włókna innych tkanin. Chcąc wyprasować ubranie, róbmy to na lewej stronie - prasowanie w zbyt wysokiej temperaturze może wywołać efekt świecenia się materiału. Szczególnie podatne są na to ciemne ubrania.

•przechowywanie - z racji tego, że wiskoza może się rozciągać, najlepiej unikać długotrwałego przechowywania ubrań na wieszakach - może to skutkować pojawieniem się odkształceń. Najlepszą opcją, zwłaszcza dla dzianin wiskozowych, będzie przechowywanie ich na płasko.


Ubrania polskich projektantów i projektantek - wiosna 2022

Kolekcja wiosna 2022 jest bogata w kwieciste wzory, falbany, bufiaste rękawy, wyraziste printy i ubrania tie dye. Jakie stroje uwzględnić w garderobie na cieplejsze dni? Poniżej prezentujemy 3 nasze propozycje

Sukienka z ozdobnym marszczeniem Oligo Gabbi

To sukienka mini ozdobiona botanicznym, autorskim printem. Ubranie powstało w 100% z wiskozy z recyklingu, jest opatrzone certyfikatem OEKO-TEX i ma modne w tym sezonie bufiaste rękawy, które skupiają uwagę na ramionach. Przekładany materiał na dekolcie w literę V subtelnie podkreśla biust, z kolei marszczenia z boku sukienki nadają oryginalności. Dodatkowym atutem jest ściągacz na ramionach, który pozwala na regulację długości rękawów.

Kwiecista sukienka z długim rękawem Alton Floresta

Kolejna kwiecista propozycja z autorskim printem. Sukienka o długości maxi jest utrzymana w kolorystyce taupe i czerwieni. Wykonana w 100% z wiskozy jest wyjątkowo lekka i zwiewna. Zabudowany dekolt z kołnierzykiem i plisowania nadają jej elegancji - sukienka tego typu sprawdzi się na wiele okazji. Delikatne bufki przy rękawach i mankietach subtelnie podkreślą górne partie ciała, a wiązanie z tyłu pozwala delikatnie uwydatnić talię.

Asymetryczna spódnica w kwiatowy print Mexicana Gabbi

To alternatywa dla sukienki Oligo Gabbi. Podobnie, jak sukienka, spódnica mini została wykonana z wiskozy pochodzącej w 100% z recyklingu. Pokryta autorskim, botanicznym wzorem, ozdobiona efektownymi marszczeniami po bokach i wiązaniem po prawej stronie. Dzięki temu spódnica podkreśla atuty kobiecej figury. Urocza falbana, którą zakończone jest ubranie, dodaje wyjątkowości, idealnie wpisując się w tegoroczne trendy. Tkanina, która została wykorzystana do uszycia mini, jest opatrzona certyfikatem OEKO-TEX.

Zaproś wiosnę do swojej garderoby, wybierając ubrania uszyte z odpowiednich materiałów. Wiskoza będzie idealną opcją na cieplejsze dni, pozwalającą nie tylko na stworzenie modnego outfitu, ale i zachowania maksimum komfortu podczas użytkowania.

NEWSLETTER

Bądź z nami na bieżąco!
Dołącz do newslettera, aby otrzymywać aktualne informacje
o nowościach oraz promocjach.

Produkt niedostępny

We will send you an email when the product is available again.

Dodaliśmy Twój adres e-mail do listy powiadomień o dostępności tego produktu.

Administratorem państwa danych jest Bizuu Sp. z o.o. Sp.k., ul. Piekary 12/5, 61-823 Poznań.